Archiwum


 • Bilety lotnicze a podatek u źródła

  Często podróżujemy służbowo samolotem. Nie każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę że kupując bilet lotniczy może na nas ciążyć obowiązek zapłaty podatku tzw. podatku u źródła (10%)

 • Certyfikat rezydencji

  Przypominamy o konieczności uaktualnienia certyfikatów rezydencji. Od 1 stycznia 2015r. , certyfikat który nie zawiera daty ważności, jest ważny przez okres kolejnych dwunastu miesięcy od daty jego wydania.

   

 • Co nowego w przepisach od stycznia 2017 roku

  Poniżej sygnalizujemy o niektórych zmianach w przepisach, które będą obowiązywały już od stycznia 2017 roku. O szczegółach, oraz o pozostałych zmianach (bo te opisane poniżej to tylko niewielka część zmian) będziemy Państwa informować indywidualnie.

 • Dofinansowanie z ZUS

  Firmy odprowadzające składki na ubezpieczenie wypadkowe mogą ubiegać się o dofinansowanie na projekty inwestycyjne oraz doradcze zorientowane na poprawę bhp.

  Mikro przedsiębiorstwa  mogą liczyć na dofinansowanie nawet do 90%, małe do 80%, średnie do 60%.

 • Elektroniczne zwolnienia lekarskie

  Od 1 stycznia 2016 zwolnienia lekarskie mają być wystawiane w formie elektronicznej.  Generalnie chodzi o to,  że lekarz będzie wystawiał zaświadczenie w formie elektronicznej i przekazywał na skrzynkę podawczą w ZUS. 

   

 • JPK oraz ewidencja sprzedaży VAT – nowe obowiązki już od lipca 2016

  Od 1 lipca 2016 duże przedsiębiorstwa mają obowiązek przekazywania  do Ministerstwa Finansów, za okresy miesięczne - do 25 następnego miesiąca, informację z prowadzonej ewidencji sprzedaży. Informacje te trzeba będzie wysyłać bez wezwania organów podatkowych.

 • KOBIZE

  Czy słyszeliście Państwo o Krajowej Bazie o emisji gazów cieplarnianych i innych substancji? Jeżeli nie - to mam przykrą wiadomość. Już nie wystarczą sprawozdania składane do Urzędu Marszałkowskiego, zestawienia zużytego paliwa, deszczówki i różnych innych, które każdego Przedsiębiorcę przyprawiają o ból głowy. Jeszcze przecież brakowało KOBIZE!

 • Klauzula obejścia prawa

  Już prawdopodobnie w lipcu, wejdą w życie przepisy nowelizującę Ordynację podatkową.

  Wprowadzając klauzulę obejścia prawa, organy podatkowe będą mogły kwestionować -optymalizacyjne -  całkowicie legalne - ale zdaniem urzędu zmierzające do unikania opodatkowania, działania.

  Pamiętamy sprawę p. Kluski i losy sądeckiego Optimusa. Sprawa powstała właśnie na kanwie podobnych przepisów, jakie wkrótce znów się pojawią w naszej rzeczywistości.

 • Korzystne zmiany dla przedsiębiorców od 1 lipca 2015

  Od 1 lipca 2015 przedsiębiorcy wykorzystujący w prowadzonej działalności samochody osobowe, mogą już odliczać 50% VAT naliczonego od zakupu paliwa wykorzystywanego do ich napędu, bez spełniania dodatkowych warunków.

 • Limit płatności gotówkowych przy kilku zamówieniach

  W związku ze zmianą przepisów w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w podatku dochodowym od osób prawnych, od 1 stycznia 2017 roku, podatnicy (kupujący) nie mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatku, jeżeli naruszyli obowiązek dotyczący płatności bezgotówkowych w przypadku dokonywania transakcji powyżej 15 tys. złotych.